Пародонтална терапия

Пародонтитът най-често се проявява към 40-50 годишна възраст, въпреки че първите признаци са много по-рано. Тези години най-често се свързват с ЕВДЕМОНИЗМА. Точно когато човек открие себе си... и ето го пародонтитът (в кръга на шегата 🙂 ). Пародонтитът е пародонтално заболяване, което засяга венците и костната структура около зъба, докато гингивитът е възпаление на венците, причинено от натрупване на плака по зъбите и под венците.
Пародонталната терапия лекува засегнатия от бактерии пародонт (зъбозадържащ апарат). В този ред на мисли ключова роля игра епигенетиката, която напоследък нашумя в научните среди. Идеята на пародонталната терапия е не само да лекува, а всъщност да предвиди какви са рисковете и да обърне внимание точно на рисковите места, където с помощта на терапията и поведението на пациента към собственото орално здраве да се забави отключването на дентален (в случая парадонтален) проблем.

DR. TZOLOVA HEALTH PROTOCOL

Протокол със стандартизирани дентални процедури за намаляване на здравните и индивидуалните рискове до минимум с индивидуален подход към всеки пациент.

Какво представлява пародонталната терапия?

Пародонталната терапия е сфера от денталната медицина, която се занимава с лечение на възпалителни заболявания на венците и пародонта. Нейната цел е да контролира и управлява пародонталните заболявания без необходимост от операция, въпреки че понякога се налагат хирургични пародонтални интервенции.
Тази сфера помага за възстановяване на оптималното здраве на венците, което от своя страна помага да се предоврати възпалението на венците и засягане на пародонта, който обхваща целия опорно-поддържащ апарат на зъба.
Началната фаза в лечението на пародонталното заболяване обикновено включва санативна терапия с оценка ма пародонталното здраве, щателно почистване на коронарната част на зъба и кореновата част на зъба и кюретаж на меките тъкани.

Кои са симптомите при едно пародонтално заболяване?

Първо ще забележите повишена склонност към кървене на венците. В някои случаи лошият дъх го придружава.
В допълнение, бактериалното възпаление може да доведе до промяна в позицията на зъбите.
Някои пациенти също се оплакват от разклащане на зъбите и периодични болки, както и от лошо общо здраве. В такъв случай се налага бактериологичен анализ от устната кухина и консултация с други специалисти поради риск от влошаване на системното заболяване.
Нехирургичните лечения са приложими при пациенти с лека прогресия и като начална стъпка за профилактика или лечение на пародонталното заболяване. След лечението се определя период на наблюдение, за да се определи дали възпалението и пародонталните джобове остават дълбоки и след инициалната терапия. Въз основа на констатациите на специалиста може да се направи хирургична операция с ламбо за премахване на зъбния камък в дълбоките джобове или намаляване на пародонталния джоб за по-лесно почистване.

Какво включва пародонталната терапия?

Освен пародонтална оценка на зъбния статус и оценката на индивидуалните рискове при пациенти с гингивит и пародонтит се измерват всички гингивални и пародонтални джобове и след това измерване се предприема почистване на зъбите над коронарно и под коронарно.
След инициалната терапия най-често се използва лазерна технология при лечение на различни заболявания на венците и пародонта, в зависимост каква е диагнозата:

1. Лазерно третиране при гингивит
(редукция или елиминация на бактериите, причиняващи възпаленето).

2. Лазерна терапия при пародонтит
(редукция на пародонтални джобове).

Освен в пародонталната терапия, лазерите се използват при:
  • удължаване на короната на естествените зъби;
  • естетично контуриране на венеца;
  • френулотомия - корекция на юздичка (най-често при деца).
  • Снимки

    Follow Dr. Tzolova

    #dr.tzolova

    Телефон

    +359 (877) 54 55 94

    Адрес

    София, ул. Ловен Парк №5